گشانی

موقعیت
روستای گشانی از توابع بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، با مختصات جغرافیایی 48 درجه و 23 دقیقه طول شرقی و 34 درجه و 39 دقیقه عرض شمالی، در 25 کیلومتری شهر تویسرکان واقع شده است. میانگین ارتفاع این روستا از سطح دریا 2200 متر و آب و هوای آن سرد و کوهستانی است.مردم روستا به لری و آذری سخن می‏گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

الگوی معیشت و سکونت
براساس نتایج سرشماری سال 1375، روستای گشانی 1090 نفر جمعیت داشته است که در سال 1385 به 1500 نفر افزایش یافته است.
اقتصاد روستای گشانی بر فعالیت‏های زراعی، دامپروری و باغداری استوار شده است. گروهی از مردم روستا نیز در زمینه‏های صنایع دستی و خدماتی اشتغال دارند.
فرآورده‏های عمده زراعی روستا عبارتند از: گندم، جو و علوفه، حبوبات و سبزیجات. انواع محصولات باغی روستا نیز عبارتند از: انگور، گردو و گیلاس. محصولات دامی روستای گشانی شامل گوشت و انواع فرآورده‏های لبنی مرغوب است.
روستای گشانی در محدوده‏ای کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. معماری خانه‏های روستاییان تحت تأثیر نوع معیشت و فعالیت‏های آنان شکل گرفته و غالباً دارای ایوان می‏باشد. به دلیل جلوگیری از سرمای شدید زمستان، دیوار خانه‏ها ضخیم و پنجره‏های آن‏ها کوچک و چوبی است. برای بهره‏گیری بهتر از نور و گرمای خورشید اکثر خانه‏ها رو به جنوب ساخته شده‏اند و فضاهایی همچون اتاق استراحت، تنورخانه، آغل، انبار، مطبخ، حمام و سرویس بهداشتی در آن‏ها ایجاد گردیده و سقف اکثر خانه‏ها مسطح می‏باشد.
مصالح عمده خانه‏های قدیمی از خشت، گل، چوب و سنگ تشکیل شده است، اما در ساخت خانه‏های جدید از مصالح آهن، آجر، گچ و سیمان استفاده می‏شود.جاذبه‏های گردشگری

شرایط اقلیمی معتدل، بارندگی‏های مناسب سالیانه و چشمه‏های متعدد و زیبا در این روستا، مناظر زیبایی را پدید آورده است. وجود باغ‏های وسیع گردو، بادام، آلو، زردآلو و گیلاس در پیرامون روستا، به ویژه در فصول مساعد سال، برای گردشگران جاذبه‏ای مطلوب است. جریان چشمه‏های متعدد و پرآب روستا، امکان پرورش ماهی‏های سردآبی را فراهم آورده است.
از آثار تاریخی و مذهبی روستای گشانی می‏توان به گورستان بزرگ و قدیمی روستا که سابقه تاریخی طولانی دارد و نیز به مقبرة امامزاده ابراهیم اشاره نمود.
مردم روستای گشانی همانند سایر مردم ایران در اعیاد ملی و مذهبی نوروز، فطر، قربان، غدیر و مبعث پیامبر (ص) به جشن و سرور و در ایام و وفات ائمه به ویژه ماه‏های محرم و صفر به عزاداری می‏پردازند
نغمه‏ها و ترانه‏های آذری زبانان، بیشتر از موسیقی عاشیق‏ها نشأت می‏گیرد. در بین اقوام لر نیز آوازهای سه پا، سماع و سنگین رواج دارد.
بازی‏های سنتی متنوع در بین روستاییان به ویژه جوانان رواج دارد که از میان آن‏ها می‏توان به بازی الک و دولک، گردوبازی، کوشک، کمربندبازی، قاپ بازی و قایم باشک بازی اشاره کرد.
از آنجا که در این روستا قومیت‏های لر و آذری سکونت دارند، پوشاک مردم روستا نیز متنوع و بسیار جالب توجه است.
طبخ انواع غذاهای مختلف گوشتی و همچنین انواع آش‏ها از قبیل آش رشته، آش اوماج، آش خیار و گوجه و آش جو در این روستا رایج است.

دسترسی
روستای گشانی از طریق شهرهای همدان، اسدآباد و تویسرکان با جاده‏ای مناسب و آسفالت قابل دسترسی است.