تبلیغات

روستای جعفریه

 

روستای جعفریه به لحاظ پیدایش به گذشته های دور چند صد سال پبش بر می گردد و آنچه که مشخص است این است که در زمان چنگیز خان مغول که به منطقه تویسرکان لشکر کشی می کند چندین قلعه در منطقه ی تویسرکان بنا می کند که از جمله آنها می توان به قلعه تخریب شده چغای در جعفریه اشاره کرد که در منطقه غرب روستا و نزدیک اراضی پشک بزرگ واقع شده است و شاید هم اسم روستای جعفریه برای نخستین بار بر گرفته از این قلعه باشد که اسم نخستین این روستا قلعه جعفر بیک و بعدها به دو قلعه تغییر نام یافت و در رابطه با روستای جعفریه همین را باید گفت که مرکزیت فرهنگی در خصوص تشکیل کلاسهای مذهبی و درسی آن زمان چون مکتب خانه اشاره کرد که در پرتو برگزاری همین کلاسها بود که بسیاری از بزرگان فقه اسلامی تربیت و پرورش یافته اند.که از جمله ی این شخصیت ها می توان به پدران اجدادی حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان و چندین و چند نفر را اشاره کرد.

  آمار و نفوس و مسکن
در حال حاضر در روستای جعفریه ۵۳۰ خانوار زندگی می کنند و بیش از ۲۴۰۰ نفر جمعیت روستا را تشکیل می دهند .

  امکانات روستا
خانه بهداشت : که شامل سه بهیار که یک نفر آقا و دو نفر خانم جهت مشاوره بهداشتی مشغلو به کار هستند .
خطوط تلفن : سیستم تلفن در روستا طی سالهای اخیر راه اندازی شده که تمام خانوار روستا دارای یک خط تلفن و بعضاً دو خط تلفن می باشند .
آب لوله کشی : اب لوله کشی روستا از گذشته یعنی قبل از انقلاب وجود داشته و بعد از انقلاب سیستم لوله کشی جدید با تجهیز امکانات بهتر آب شرب به منازل منتقل می شود .
مدارس ابتدایی و راهنمایی : سه باب مدرسه از قبیل مکتب خانه ، مدرسه ابتدایی قبل انقلاب وجود داشته که در حال حاضر دو باب مدرسه از قبل متروکه و مدرسه ابتدایی آن در حال استفاده است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به حال دو باب مدرسه ابتدایی و راهنمایی ساخته شده است .
نانوایی : دو واحد نانوایی در جعفریه مشغول به فعالیت هستند.
کارگاه موتور سیکلت و دوچرخه : یک باب مغازه تعمیرات موتور و دوچرخه مشغول به فعالیت می باشند .
واحد نفت رسانی : خوشبختانه طی ۵ سال اخیر عملیات گازرسانی به روستای جعفریه انجام گرفته است که در خصوص نوع سوخت مصرفی واحد نفت رسانی نیز فعال بوده و حدود ۵ درصد سوخت اهالی را تأمین می کند .

 

 

 

+ نوشته شده توسط Shopehsan در دوشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲:۳۱ قبل از ظهر، ۴۲ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha